Seltsi info

Lohusuu Rannakultuuri Selts on asutatud 2003. aastal. Tegutsemise eesmärgiks on kogukonna ajaloo väärtustamine, aktiivse seltsielu ning kultuuri edendamine. Suurimaks ettevõtmiseks on kalalaada korraldamine. Seltsi asutatud on Lohusuu O.W.Masingu ja kalanduse näitusetoad, mida selts ka haldab. Aktiivselt on kogutud ja jäädvustatud Lohusuu piirkonna kultuurilugu, korraldatud on üritusi, käsitöökursusi ning õppereise. Lohusuu Rannakultuuri Selts koostöös teiste kohalike seltsidega on rajanud Lohusuu alevikus puhkeala laululava, laadaplatsi ja ujumiskohtadega, mida kohalikud elanikud väga aktiivselt kasutavad. Samuti on selts erinevate rahastajate toel renoveerinud vanas koolimajas 1/3 ruumidest, mis toimivad alevikus ainsate ruumidena huviringidele, taidlejatele proovidele ja püsinäitustele.

Lohusuu vald asub Ida-Viru maakonna lõunaosas, Peipsi järve loode- rannikul. Vald paikneb enamuses piki Peipsi järve kallast, seega on siinseks peamiseks tegevusalaks kalapüük, mis on elatusallikaks paljudele valla elanikele.

Kuna vallas on aktiivseid inimesi ja ka edumeelne valla juhtkond, siis aastal 2003 otsustati üritus viia valla piiridest väljapoole. Ja seda just põhjusel, et tutvustada oma valda, Peipsi järve äärseid kauneid kohti ning teadvustada ka ülejäänud Eestimaale, et on olemas peale kuurortide ka teisi ilusaid kohti puhkamiseks, kalastamiseks ning lihtsalt rahulikuks aja veetmiseks.

Nii moodustati Lohusuu Rannakultuuri Seltsing, mis koostöös vallajuhtidega korraldas esimese suurema kalalaada ürituse: Lohusuu Kalalaat 2003. Ürituse korralduslik pool oli tihe. Toimusid mitmesugused mängud, võistlused, näitus kalastusvahenditest, eraldi üritused ja ajaveetmise võimalused lastele. Toimus heategevuslik kirikukontsert kohalikus EELK kirikus. Pakuti võimalust teha lõbusõitu Peipsi järvel, samuti sõita hobustega, osta käsitöömeistrite toodangut. Kohal oli TV 3 köögisaade, kus siis erinevad kokad valmistasid kalast väga erinevaid roogasid, mida oli võimalus nii kohapeal maitsta kui ka koju kaasa osta. Meelelahutust pakkusid nii kohalikud esinejad kui ka üle-eestiliselt tuntud esinejad, nagu N-Euro ja näitleja Dan Põldroos.

Üritust külastasid ka Eesti Vabariigi peaminister Juhan Parts, Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ja paljud teised tuntud isikud.Kalalaada raames toimus ka Otto Wilhelm Masingu ja Kalandustoa avamine Lohusuu Põhikoolis, mille avamisau kuulus Eesti Vabariigi peaministrile Juhan Partsile. Kokku külastas kalalaata kuni 7000 inimest. Kuna Lohusuu RKS-i ja vallavalitsuse koostöös korraldatud esimene suurem üritus oli edukam kui osati loota, siis otsustati jätkata üritusega ka sel aastal. See oli ka MTÜ Lohusuu Rannakultuuri Selts üheks asutamise põhjuseks oktoobris 2003.

Lohusuu Kalalaat 2004 korraldajaks oli juba Lohusuu Rannakultuuri Selts. Korraldajate eesmärgiks oli tuua laadale veelgi laiem kalatoitude ja teiste mereandide sortiment ning kodumaine käsitöö. Üritus jagunes kahte ossa: päevane laadaüritus ja õhtune kontsertkava. Esinejateks olid Noorkuu, Jõhvi Big Band, Sõpruse Puieste, Blacky, Smilers, dj Marko Kiljak.

Tänaseks on Lohusuu Kalalaat kujunenud traditsiooniliseks kalatoidu,kodumaise käsitöö, õlle ja muusikapeoks Peipsi järve ääres.